Świnka to charakterystyczna ryba dla Europy środkowej i Azji północnej. Zasiedla bystre potoki i podgórskie rzeki. Lubi czyste, płytkie (najlepiej do 2 metrów) wody. Wędkarze często mogą ją znaleźć w miejscach o bystrym nurcie i kamienistym, piaszczystym dnie.
Średnio świnka osiąga wielkość od 25 do 40 centymetrów, chociaż zdarzają się osobniki, które mają długość 50 centymetrów. Wagowo nie należy do najcięższych ryb ? osiąga od 1 do maksymalnie 2 kilogramów. Świnki są bardzo towarzyskie, dlatego żyją w gromadzie. Ryby te mają owalny przekrój. Mają charakterystyczną płetwę ogonową, która przypomina Księżyc. Płetwy grzbietowa oraz brzuszna znajdują się na jednej linii. Głowa rybki jest niewielka, również otwór gębowy nie należy do dużych. Świnka ma chrząstkowate, twarde wargi. Dolna warga, która służy jako ?skrobaczka? ma ostre krawędzie. Stworzenie jest pięknie ubarwione ? ma szarozielony kolor i jasne boki o srebrzystym połysku. Wierzch głowy jest ciemny, a brzuch biały, bądź żółty. Płetwy mają czerwony kolor.
Świnka dojrzewa płciowo kiedy osiąga wiek 4-5 lat. Odbywa tarło w ciepłej wodzie, która osiąga minimum 12 stopni Celcjusza. Podczas tarła wędkarze mogą zauważyć, że ryba często wyskakuje na powierzchnię. Samica może złożyć nawet 30 000 jaj. Świnka może żyć nawet 17 lat.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.