Pstrąg to powszechna nazwa, która obejmuje kilka gatunków drapieżnych ryb z rodziny łososiowatych. W grupie tej znajdują się blisko spokrewnione gatunki i podgatunki ryb mających oliwkowobrunatny grzbiet, złotawe boki i srebrzysty brzuch.
Pstrągi są niezwykle cenionymi  rybami ze względu na swoje wartości konsumpcyjne. Są hodowane w gospodarstwach rybackich, a następnie wprowadzane do rzek i jezior. Miłośnicy wędkarstwa uważają je za atrakcyjne ryby sportowe. Od nazwy tej grupy ryb pochodzi nazwa jednej z tzw. krain rybnych rzek ? kraina pstrąga. W Polsce występują: pstrąg potokowy , pstrąg tęczowy, pstrąg źródlany.
Pstrągi występują w zimnych, przejrzystych strumieniach i jeziorach. Obszar ich występowania obejmuje półkulę północną: Europę, Azję Północną oraz Amerykę Północną.
Pstrąg tęczowy jest gatunkiem najbardziej udomowionym przez człowieka i hodowanym w celach konsumpcyjnych. W Polsce najwięcej hodowli pstrąga tęczowego znajduje się na Pomorzu. Pstrąg potokowy jest hodowany głównie w celu zarybiania rzek górskich.