Dobra podpórka powinna ułatwić właściwe zorganizowanie stanowiska wędkarskiego oraz optymalne ułożenie wędziska. Można je podzielić na podpórki przeznaczone do wędek gruntowych i spławikowych.
Wędkę spławikową należy trzymać w ręce, dlatego można ją podeprzeć tylko częściowo. Podpórka sprawia, że dolnik pozostaje w dłoniach wędkarza, a górna część wędziska jest oparta. Do wędek spławikowych idealnie nadadzą się głowice szerokie. Na taki sprzęt można szybko odłożyć wędzisko, nawet nie spoglądając na podpórkę, co dla każdego wędkarza jest praktycznym rozwiązaniem.
Istotną rolę odgrywa sztyca (inaczej drążek). Kiedy wędkarz kompletuje podpórki, musi zadbać, aby sztyca i głowica miały takie same gwinty. Podczas łowienia w kanałach idealnie sprawdzą się krótkie, jednoczęściowe podpórki. Jeżeli wędkarz wybiera się nad jezioro, staw czy rzekę, najlepiej zrobi, gdy zaopatrzy się w teleskopowe, długie (około 1,6 metra) drążki. Więcej problemów sprawiają zbiorniki, których brzegi umocnione są twardym betonem. Wówczas doskonałym rozwiązaniem będzie wysoki, dwusegmentowy trójnóg, który idealnie sprawdzi się również na rzekach o żwirowatym dnie.
Podczas łowienia gruntowego, głowice mają podtrzymać wędzisko, które poddane jest dużym naprężeniom. Warto wybrać głowicę z głębokim środkowym wcięciem. Zapewni ona doskonałą stabilność.