Prawidłowo wyważony spławik jest niemal najlepszy pomocnik dla każdego wędkarza, gdyż pokaże nawet najdelikatniejsze brania. Żeby się przekonać, że faktycznie tak jest i jest on wyważony poprawnie można bardzo delikatnie dotknąć antenki, która wystaje ponad powierzchnię wody. Jeśli prawie cała antenka schowa się pod wodą to można przyjąć, że spławik wyważony jest właściwie. Co wpływa na poprawne wyważenie spławika? Istnieją cztery czynniki, które mają ogromne znaczenie przy tym procesie.

a) Głębokość ? im głębiej, tym spławik powinien być większy.
b) Rodzaj łowionej ryby ? jeżeli wędkarz nastawiony jest na złowienie leszcza najlepszy będzie spławik pokazujący brania wystawiane (spławik unosi się do góry), natomiast na płoć lepszy będzie spławik szybko ustawiający się i pokazujący nawet najdelikatniejsze tzw. brania z opadu.
c) Aktywność ryb ? na słabsze brania, lepiej wybrać delikatniejsze i bardziej czułe spławiki.
d) Jeżeli wędkarz łowi batem ? należy zwrócić uwagę na długość wędki ? im dłuższa, tym cięższy spławik należy wybrać.

Oczywiście od powyższych reguł często istnieją znaczne wyjątki i czasami zdarza się łowić na głębokości 2 m spławikami 1 g, jak i na 0,4 g na głębokości 5 m. Najczęstszym błędem, który zdarza się dużej rzeszy wędkarzy jest niedoważenie spławika.