W przypadku kominków trudno mówić o nietypowym sposobie ogrzewania – przecież kominek znajduje się w 90% nowo budowanych domów. A jednak warto wspomnieć o kominku jako źródle ogrzewania, gdyż narosło wokół niego wiele nieporozumień.

Kominka nie można traktować jako jedynego systemu ogrzewania w domu. W praktyce jest to niewykonalne; zresztą polskie prawo wymaga, by oprócz kominka w budynkach mieszkalnych funkcjonował inny system grzewczy. Kominek jest jednak źródłem bardzo taniego ciepła, ze względu na niską cenę drewna w stosunku do innych materiałów opałowych.

Jak to wygląda w praktyce? – Bardzo różnie – wszystko zależy od użytkownika. Kominek jest dość niewdzięcznym źródłem ciepła. Wymaga dokładania drewna kilka razy dziennie, a ponieważ na ogół znajduje się w salonie, trudno jest znaleźć w jego pobliżu sporo miejsca na jego magazynowanie. W efekcie drewno magazynowane jest w pomieszczeniu gospodarczym lub w innym miejscu i przynoszone w razie potrzeby. Konieczność częstego dokładania i kłopoty z magazynowaniem powodują, że część klientów traktuje kominek jako romantyczną dekorację i rozpala w nim ogień raz, dwa razy w miesiącu. W takiej sytuacji nie spełnia on praktycznie funkcji grzewczej.

Jeśli jednak jesteśmy zdecydowani na korzystanie z kominka jako źródła ciepła, warto pamiętać o kilku rzeczach.

Po pierwsze, znajdźmy miejsce na drewno. Najlepiej wygospodarować dużo miejsca w okolicy kominka, by nie trzeba było często donosić drewna z zewnątrz. Po drugie, jeśli chcemy, by nasz kominek ogrzewał również inne pomieszczenia, a nie tylko salon, musimy zadbać o system rozprowadzania ciepła do pozostałych pokoi. Mamy tu dwie możliwości – DGP – czyli dystrybucją gorącego powietrza, oraz płaszcz wodny.

DGP – dystrybucja gorącego powietrza
kominek z systemem DGP

kominek z systemem DGP

Nośnikiem ciepła jest gorące powietrze, które rozprowadzane jest do pomieszczeń kanałami o dość dużej średnicy. Jeśli odległość od kominka do pomieszczenia jest duża, do wymuszenia cyrkulacji konieczne jest zamontowanie wentylatora. Kanały zakończone są kratkami wentylacyjnymi lub anemostatami. System DGP nie wymaga integracji z instalacją centralnego ogrzewania i działa od niej niezależnie. Posiada cechy typowe dla ogrzewania powietrznego nadmuchowego, omawianego we wcześniejszym artykule – ma małą bezwładność, co powoduje szybkie ochładzanie pomieszczeń po zaprzestaniu palenia, oraz w zależności od położenia kratek wentylacyjnych albo grzeje górne partie powietrza w pomieszczeniach, albo generuje wzmożone krążenie kurzu.

Kominek z płaszczem wodnym
Schemat kominka zpłaszczem wodnym

Schemat kominka zpłaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym jest zintegrowany z systemem centralnego ogrzewania budynku. Środkiem grzewczym jest woda krążąca w instalacji, nagrzewana poprzez wężownicę będącą integralną częścią wkładu kominkowego. Ponieważ kominek z płaszczem wodnym ze względów bezpieczeństwa musi pracować – podobnie jak kotły na paliwo stałe – w systemie otwartym, nie może być bezpośrednio połączony z kotłem gazowym lub grzejnikami płytowymi, które muszą pracować w układzie zamkniętym. Konieczne jest zatem wykonanie dwóch instalacji – otwartej dla kominka i zamkniętej dla reszty instalacji – i połączenie ich za pomocą przeponowego wymiennika ciepła.