Wędkarze, którzy wybierają się na połów dorsza z kutra lub łódki nie mogą zapomnieć o odpowiedniej przynęcie. Aby złapać upragnioną rybę trzeba dobrze się przygotować i wybrać to, co akurat lubi. Co zatem doskonale się sprawdzi?
Dorsze najczęściej biorą na: rippery, twistery, krewetki, kopyta, raczki oraz wszelkie imitacje wodnych stworzeń. Są to tzw. przynęty miękkie. Jednak dorsz nie pogardzi przynętą twardą. Zwabią go sztuczne muchy oraz błyszczące przywieszki. Ważne jednak, aby przywieszka nie była zbyt duża, gdyż będzie stawiała większy opór w wodzie.
Łowiąc dorsza należy zwrócić uwagę na kolor przynęty. Dobrze, jeżeli w zestawie znajduje się wiele odcieni. Dorsze bardzo często reagują na zestawienia brązowego z żółtym lub zielonym, a także fioletowego z żółtym. Intensywne barwy od razu rzucają się rybie w oczy i wzbudzają jej zainteresowanie. Jednolite kolory niezbyt ciekawią dorsza. Również czerwień, seledyn oraz pomarańcz okazują się niezastąpione, jeżeli wędkarz pragnie zdobyć rybę.
Ile stosować przywieszek? Powszechnie przyjęto, że podczas łowienia z pilkerem wyposażonym w kotwiczkę, należy użyć tylko jednej przywieszki. Jeżeli zaś wędkarz postanowił użyć nieuzbrojonego pilkera, może zastosować dwie przywieszki. Łowienie morskich ryb okazuje się nie lada sztuką, którą rządzą jasno określone zasady.