Troć, ryba, która żyje w dwóch środowiskach ? początkowo w górskich rzekach, jednak jej docelowym punktem jest morze. Troć to wędrowna forma pstrąga . Poza tym trocie mają swoje ?ulubione? miejsca.
Kiedy na rzece najłatwiej złapać troć? Idealnym momentem będzie jej podróż w górę rzeki, gdzie trocie odbywają tarło, które odbywa od grudnia do kwietnia (podobnie jak łosoś). Kiedy więc z północy lub północnego zachodu nad Pomorze nasuwa się wietrzny i deszczowy front atmosferyczny, wzniecający na morzu sztorm, a na lądzie gwałtowne opady deszczu i burze, trocie są gotowe do ?podróży?. Wówczas wędkarze powinni zaopatrzyć się w sprzęt i ruszyć nad wodę. Natomiast, gdy woda opada, trocie stają się mniej aktywne i popadają w stagnację.
W pierwszych dniach po ustaniu deszczy i wpłynięciu do rzeki letnich troci, najwygodniejszym wyjściem będzie penetracja dolnych odcinków rzek. Aby się upewnić co do obecności wymarzonej ryby w rzece, należy uważnie obserwować wodę. Trocie, które dopiero wpłynęły do rzeki zachowują się ?hałaśliwie?, są bardzo aktywne, wręcz agresywne. Często wyskakują ponad lustro wody i szybko się poruszają. Warto zauważyć, że trocie podczas swojego pobytu w rzece (czyli w okresie przed tarłem) bardzo rzadko pobierają pokarm. Przynęty chwytają z ?przyzwyczajenia? , a ich aktywność wynika właśnie z agresywnego zachowania. Dlatego letnie połowy wymagają od wędkarzy duże dozy cierpliwości.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.