Po odbytym tarle, w maju przychodzi sezon na jedną z najbardziej popularnych i drapieżnych ryb ? szczupaka. Jest to jedna z największych atrakcji dla wędkarzy. Dlatego w maju coraz większa liczba hobbystów wybiera się nad okoliczne jeziora, by zasadzić się z wędką spławikową. Jaką metodę wybrać, aby złapać tę sprytną rybę?
Przede wszystkim warto kilka dni wcześniej regularnie ?podkarmiać? rybę, aby chciała przypływać w dane miejsce. Potem następuje trudna decyzja ? spinning czy spławik? Aby złowić szczupaka metodą spinningową, brzeg zbiornika nie powinien być zbytnio zarośnięty. Jeżeli w okolicy jest wiele krzewów i drzew, to wędkarz będzie miał bardzo ograniczone pole manewru. Wówczas łowienie ryby jest niezwykle trudne.
Drugim, skutecznym sposobem jest łowienie na spławik. Jedyne o czym należy pomyśleć to przynęta ? łowić na ?żywca? czy na sztuczną przynętę? Najskuteczniejsza okazuje się ?naturalna? przynęta, czyli taka, która występuje w danym zbiorniku. Jedni uważają, że sztuczna rybka jest dla szczupaka atrakcyjniejsza w okresie po odbytym tarle. Zmęczone, wolą mieć zdobycz ?podaną na talerzu?. Dodatkowo wtarcie w przynętę aromatów, szybko zwabi drapieżnika. Natomiast ?żywiec? jest bardzo ruchliwy i może wędkarzowi sprawić masę kłopotów. Niemniej szczupaka mogą zwabić karasie, płocie oraz wzdręgi.