Podczas połowu suma należy odpowiednio wybrać nie tylko łowisko, ale także metodę. Połów suma to dla wędkarza ogromna przygoda. Jest to bardzo silna ryba, która może osiągnąć wagę ponad 100 kilogramów i wielkość ponad 2 metrów. Bardzo często walka z nim kończy się rezygnacją ze strony wędkarza, który po długich zmaganiach woli ?odpuścić?. Jakie metody na sumy są najczęściej stosowane przez wędkarzy.
Do najpopularniejszych metod należy zaliczyć:
Spinning ? w rzekach nizinnych spinning jest bardzo skuteczny przez cały czas (szczególnie latem). Jednak w zbiornikach zaporowych idealnym okresem jest koniec lata lub początek jesieni. W spinningu najważniejsza jest mocna, wytrzymała, ale lekka wędka. Kołowrotek musi mieć idealnie działający hamulec i mieścić sporo grubej plecionki. Ponadto dobry kołowrotek swym ciężarem wyważy zestaw. W metodzie tej ważnym elementem jest energiczna ?praca? przynęty. Branie w spinningu będzie ?mocne?, dlatego wędkarz powinien solidnie zaciąć.

Gruntówka ? mocna i solidnie wykonana wędka o długości mniej więcej od 2,5 metra do 3,5 metra będzie stanowiła idealny sprzęt. Należy dobrać duży kołowrotek z pojemną szpulą i zamontowanym hamulcem. Stosując tę metodę, wędkarz zauważy, że branie suma charakteryzuje się jednostajnym pociągnięciem szczytówki ? wówczas należy zaciąć.

Trollingowanie ? to bardzo skuteczna metoda łowienia dużych okazów. Jednak w Polsce jest słabo znana. Dobrymi łowiskami do zastosowania trollingowania są: głębokie, spokojne akweny o równym dnie. Zdecydowanie niezbędne okazują się: echosonda oraz łódź. Jedną z przynęt są woblery z długim językiem. Istotny dodatek to dobry odczepiacz do przynęt. Przy tej metodzie branie jest bardzo mocne, a ryba przeważnie zacięta.