Dobrze dobrana wędka to podstawa wyposażenia każdego wędkarza. Dlatego jej wybór nie można pozostawić przypadkowi. Początkujący adept wędkarstwa może mieć niemały problem z wyborem ?tej jedynej?. Co zatem stanowi kluczowy aspekt, którym należy się kierować przy zakupie odpowiedniej wędki?
Dawniej wędki wykonywano z naturalnych materiałów ? m.in. z bambusa. Współcześnie są one produkowane z włókien węglowych najwyższej jakości, co sprawia, że są niezwykle elastyczne i zarazem bardzo czułe.
Podstawową cechą, na którą należy zwrócić uwagę podczas zakupu jest przede wszystkim długość wędki. Optymalne wymiary wynoszą od 3 do 5 metrów. Z takim sprzętem wędkarz ma duże możliwości manewru. Wędki podlodowe natomiast mogą osiągać długość kilkudziesięciu metrów. Są one jednak polecane osobom, które mają duże doświadczenie w łowieniu ryb i lubią ekstremalne wyzwania.
Drugim parametrem, na który należy zwrócić uwagę jest ciężar, który zależy od tego, z jakiego materiału została wykonana wędka. Solidny, a zarazem lekki sprzęt jest odpowiednio droższy. Należy pamiętać, że wędkarz musi mieć zapewniony komfort podczas łowienia. Dlatego nie warto wybierać ciężkich wędek, które wydają się solidne.
Niezwykle istotną cechą jest tzw. praca wędziska, czyli możliwości ugięcia. Jest to cecha, która pozwoli obserwować ?zachowanie? wędki podczas zarzucania przynęty czy holowania ryby. Na duże ryby, takie jak sumy lub szczupaki stosuje się giętkie wędki, które całe ulegają ugięciu i swoim kształtem przypominają parabolę. Wędka wygina się na całej długości ? od rękojeści po szczytówkę.