Płoć to ryba z rodziny karpiowatych, bardzo popularna w europejskich wodach. Wędkarze nie spotkają jej jedynie na Półwyspie Iberyjskim, zalewiskach Adriatyków, Grecji oraz w rejonach północnej Skandynawii. Płoć niegdyś była nazywana: wandrówką, srebrzatką, ramiennicą.
Płocie odżywiają się zarówno pokarmem roślinnym, jak i zwierzęcym. Drobny narybek zaś spożywa plankton. Roczna ryba zaczyna jesć pokarm denny – małe larwy owadów, glony, glony, rośliny oraz drobne skorupiaki. Kiedy płoć osiągnie długość 20 cm zjada mięczaki, takie jak racicznice.
Płocie to ryby, które poruszają się w stadach. Z natury są bardzo płochliwe i ostrożne. Niektóre z nich żerują w morzu, a tarło odbywają w wodach słodkich. Tarło odbywają pomiędzy kwietniem a majem. Samica składa wówczas od 4000 do 40 000 jaj w płyciznach, które są gęsto zarośnięte. Poza wędkarzami na płoć najczęściej polują szczupaki, sandacze, sumy i bolenie.
Po czym poznać, że wędkarz ma do czynienia z płotką? Ryba ta ma krótkie ciało, wysoko wygrzbiecone. Jej głowa jest bardzo krótka, a szczęka wysunięta przed mały otwór gębowy. Jej grzbiet ma ciemnobrązowy lub szaroczarny odcień. Płoć można również poznać po czerwonej tęczówce oka.