Bardzo skuteczną metodą na złapanie okonia jest użycie silikonowych przynęt imitujących raki. Kiedy najlepiej je stosować? Oczywiście wczesną wiosną i zimą. A dlaczego są tak skuteczne?
Pasiaste garbusy bardzo często zalegają na dnie, a więc w bardzo bliskim sąsiedztwie skorupiaków pancerzowych, do których zaliczają się raki. Są one znacznie wolniejsze od rybiej drobnicy, dlatego stają się łatwą zdobyczą dla kapryśnych i leniwych okoni.
Łowiąc ?na raczki? warto używać aż dwóch wędek. Pierwszy kij powinien mieć długość 2,70 metrów i ciężar wyrzutu do 12 gramów. Idealnie, gdy wędka charakteryzuje się sztywnym dolnikiem i sprężystą szczytówką. Raczki natomiast powinny być uzbrojone w okrągłe główki. Aby odpowiednio dobrać obciążenie główek należy wziąć pod uwagę typ łowiska. Gdy okonie uaktywnią się, warto sięgnąć po przynętę o ciężarze od 1,5 grama do 2,5 grama. Gdy ryba ma ?gorszy dzień? i jest mało aktywna można użyć raczka uzbrojonego 3,5 gramową główkę.
Idealnie, gdy druga wędka, którą wybierzemy będzie mierzyła 2,4 metra, a jej ciężar wyrzutu wyniesie 10 gramów. Wędkarze wybierają wklejanki o sztywnym dolniku i miękkiej szklanej szczytówce. Doskonale się sprawdzą podczas łowienia bocznym trokiem. Do obciążenia można wybrać ciężarki o wadze od 5 gramów do 9 gramów, najlepiej w kształcie laski. Ciężar troka należy dobrać do rodzaju łowiska i aktywności ryb. Ciężarki idealnie spisują się wśród zaczepów, zaś delikatnie prowadzone przy dnie, nie zahaczają o rośliny wodne. Do troka można przymocować haczyki z długim trzonkiem i małym łukiem kolankowym. Aby spowolnić opadanie przynęty warto umieścić plastikowy koralik od strony oczka.