Rugby to niezwykle popularny sport w większości anglojęzycznych krajów i krajów, które niegdyś należały do korony brytyjskiej. Podstawową cechą zabawy w rugby jest starcie dwóch drużyn w meczu o punkty. Istnieje kilka odmian tej jakże przyjemnej dla oka gry.
Rugby union – to gra dwóch piętnastoosobowych drużyn, które w rywalizacji mogą używać zarówno podać rękoma jak i nogami, przy czym podania rękoma do przodu są zabronione. Drużyny zdobywają punkty po przekroczeniu zawodnika z piłką za linię końcową boiska. Gra trwa dwa razy po czterdzieści minut i z maksymalnie piętnasto minutową przerwą.
Rugby 7 w 2016 roku stało się dyscypliną olimpijską. Zasady gry są podobne ale w grze bierze udział tylko siedmiu zawodników w jednej drużynie.
Najważniejsze imprezy rugby to na świecie Puchar Świata, a w Europie Puchar Sześciu Narodów do których należą: Anglia, Francja, Irlandia, Szkocja, Walia, Włochy.
W Polsce gra jest mało popularna i niestety niedofinansowana. Istnieją jednak świetne zespoły krajowe a reprezentacja nie ma się czego wstydzić jeśli chodzi o swoją grę.