Koza pospolita to wyjątkowa ryba. Bywa hodowana w akwariach, lecz żyje w w rzekach, stawach i jeziorach, szczególnie w miejscach o piaszczystym, kamienistym, rzadziej mulistym dnie. Lubi przebywać przy dnie, gdyż chętnie zagrzebuje się w podłożu tak, że widać jej tylko oczy i płetwę ogonową ? co świadczy o tym, że potrafi doskonale się ukrywać.
Koza pospolita występuje w całej Europie. Wyjątek stanowią jedynie Irlandia, Szkocja, Norwegia, północna Szwecja, Finlandia i północna Rosja. W Polsce wędkarze znajdą ją na terenie niemal całego kraju. Ryba nie pojawia się jedynie w górach.
Koza osiąga około 10 cm, maksymalna długość to: 13,5 cm. Ma wydłużone ciało, które jest pokryte obronnymi, ruchomymi kolcami w okolicy oka. Łuski są bardzo drobne. Krawędź płetwy ogonowej jest delikatnie zaokrąglona. Koza ma niewielki otwór gębowy w położeniu dolnym, który jest otoczony sześcioma charakterystycznymi wąsami. Posiada szczątkowy pęcherz pławny. Jednak, aby móc podpłynąć blisko powierzchni wody, koza wykonuje ?wężowate? ruchy.
Ryba żywi się dennymi bezkręgowcami ? najczęściej są to: mięczaki, robaki i larwy owadów. Należy podkreślić, że w Polsce wszystkie gatunki ryb kozowatych są objęte ścisłą ochroną gatunkową. Dlatego, gdy wędkarz przypadkowo schwyta taki okaz powinien natychmiast go wypuścić do wody.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.