Kleń to niezbyt wymagająca ryba ? można ją łowić przez cały rok, dodatkowo nie jest wybredna i wędkarze złapią ją niemal na każdą metodę. Dorosły kleń może osiągnąć wagę nawet 5 kilogramów. Żywi się pokarmem zarówno roślinnym, jak i zwierzęcym. Ryba znana jest ze swojej ostrożności i płochliwości, dlatego niezwykle trudno ją złapać.
Gdzie można przeważnie spotkać klenia? Jego siedliska to przede wszystkim rzeki, zwłaszcza ich środkowe i dolne odcinki. Wędkarze mogą spotkać go również w starorzeczach, jeziorach przepływowych oraz zbiornikach zaporowych. Jeżeli miłośnicy wędkowania chcą złapać klenia, najlepiej zrobią, gdy na połów wybiorą się o zmierzchu ? wówczas ryba jest najaktywniejsza.
Jaką wybrać taktykę? Po pierwsze należy zachować jak największą ciszę poruszając się po brzegu. Kleń jest bardzo ostrożna i może ją spłoszyć najmniejszy hałas. Po drugie, łatwiej wędkarz schwyta rybę, jeżeli będzie brodzić w wodzie, a nie po lądzie. Po trzecie, przygotowując przynętę, należy wziąć pod uwagę preferencje żywieniowe stworzenia. Kleń nie pogardzi małymi uklejami, mięsem raka oraz pijawki. Przynętę należy zawiesić tak, aby wyglądała naturalnie, a haczyk z nią lekko ocierał się o kamienie wystające z dna.