Powszechnie utarło się, że wędkarz do domu powinien wrócić ze swoimi zdobyczami. Niewiele osób widzi w wędkarstwie sposób na doskonały odpoczynek i rekreację, której można oddawać się dla ukojenia nerwów po stresującym tygodniu pracy. Czy wędkarzy należy postrzegać jako łowców, którzy zdobywają wyłącznie mięso? Wielu po prostu myli wędkarza z rybakiem, który używa sieci, aby pozyskać rybę. Ponadto rybacy nie oddają się swojej pasji, lecz robią to w celach zarobkowych.

Większość osób zastanawia się, dlaczego ogromna część wędkarzy nie zabiera swoich zdobyczy do domu. Woli zrobić zdjęcie, by móc pochwalić się swoim kolegom ?po kiju? i na tym koniec. Dlaczego tak się dzieje?

Wędkarze podkreślają, że najpiękniejszym podziękowaniem za doskonałą zabawę i emocje jest ?danie buziaka? rybie i zwrócenie jej wolności. Satysfakcja jest znacznie większa. Sama świadomość spędzenia czasu w leśnym zaciszu jest dla wędkarza ogromną nagrodą. Rekreacja w zgodzie z naturą, to jest to, czego tak naprawdę szukają. Spokój i cisza, możliwość zregenerowania sił w przyjemnym otoczeniu wody i drzew. Nie dziwi zatem, że wędkarstwo cieszy się wśród Polaków coraz większą popularnością. Możemy zaobserwować na pomoście nie tylko starszych panów, którzy łowią ryby, ale młodych chłopców oddających się swojej nowej pasji.