Taktyka – bloki trenerskie

Piłka nożna, ręczna, koszykówka czy siatkówka to dyscypliny, które dostarczają ogrom emocji fanom sportu. Dynamika gry i skuteczna taktyka to filary każdego dobrego meczu. Co, oprócz mobilizacji silnej kadry, należy do obowiązków trenera i jakich atrybutów używa?

Mocni zawodnicy to nie wszystko. Ich umiejętności, forma, nierzadko fart na boisku i odpowiednie podejście trenera to podstawowe elementy sukcesu drużyny sportowej.

Jaki zatem jest przepis na perfekcyjną taktykę?

Tylko ignoranci pokusiliby się o stworzenie jednego modelu strategicznego dla zespołu. Sposobów gry, jej stylów i rodzajów jest tyle, ilu profesjonalnych trenerów. Podjęcie wyzwania i ustalenie taktyki wymaga niemało poświęceń.

Szkoleniowcy taktyczni wyróżniają się wyjątkowym charakterem, dyscypliną, precyzyjną analizą zdolności poszczególnych graczy. Ich atrybutem jest bez wątpienia blok trenerski, dzięki któremu na bieżąco mogą modyfikować ustawienia na boisku, manipulować taktyką i nadzorować strategię gry.

kaja2Korzystają z flipchartów stacjonarnych, magnetycznych i zwykłych bloków. Konsultują się ze sztabem, sprawdzają skuteczność swoich pomysłów i permanentnie pracują nad udoskonaleniem każdego z nich.

Taktyka, która może zapewnić sukces całej drużynie, bierze również pod uwagę dotychczasową strategię rywala oraz zarówno jego umiejętności, jak i słabe strony. To pozwala zbilansować szanse na wygraną.

Alternatywny scenariusz gry, jej zróżnicowane warianty i wyciąganie właściwych wniosków z każdego spotkania w myśl zasady „doświadczenie procentuje” to klucz do sukcesu.

Ustawienie w połączeniu ze strategią i konkretną taktyką składa się na system gry danego zespołu. Należy pamiętać, iż wyłącznie kompleksowe rozwiązania dają wymierne efekty na boisku.