Belona to specyficzna ryba. Można ją spotkać w Morzu Bałtyckim, Północnym, Śródziemnym oraz w Atlantyku. Należy jednak podkreślić, że u polskich wybrzeży nie występuje przez cały rok. Wędkarze mogą ją złowić od maja do czerwca (w płytkich wodach). Następnie przenosi się do głębszych wód, w których przebywa do października.
Wiosną belonę można złowić zarówno z łodzi, jak i brzegu. W związku z tym że belona wiosną żeruje w bardzo płytkich (nawet do 0,5 metra) wodach, to wędkarze brodzący w spodniobutach mają ją właściwie w zasięgu rzutu zarówno. Osoby łowiące z brzegu powinny znaleźć sobie odpowiednie miejsce. Idealne będą takie tereny, gdzie na dnie występuje bujna roślinność. Belony uwielbiają takie kryjówki ? chowają się w nich przed tarłem, w trakcie tarła, jak i tuż po tarle. Spokojnie mogą żerować na tobiaszach i ciernikach.
Później, gdy już przeniosą się na głębszą wodę, ich menu uzupełniają szproty oraz śledzie. Łatwe zadanie mają wędkarze dysponujący łodzią lub łowiący z kutrów. Mogą łowić belonę zarówno w miejscach płytkich, jak i głębokich. Idealne są miejsca, w których płycizna gwałtownie opada, czyli tzw. skarpy oraz miejsca płytkie (osiągające do 2 metrów głębokości), które są porośnięte roślinnością.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.