Między 27 lutego do 1 marca 2009 roku w Centrum Targowo-Wystawienniczym EXPO SILESIA w Sosnowcu odbyły się Targi Budownictwa SIBEX 2009. Jest to chyba największa tego typu impreza na Śląsku – co nie znaczy, że rzeczywiście jest duża; po prostu choć w regionie rokrocznie organizuje się kilka-kilkanaście podobnych targów, to z reguły są one niezbyt wielkie i w związku z tym niezbyt atrakcyjne.

Mimo to niewątpliwie warto bywać na takich imprezach, zawsze bowiem jest możliwość podpatrzenia nowatorskich rozwiązań, nawiązania ciekawych kontaktów w branży czy obejrzenia najnowszych trendów na rynku. Bowiem architektura wnętrz tym różni się od dekoratorstwa, że wymaga od projektanta wiedzy budowlanej, a nie tylko znajomości rynku i zasad doboru elementów wykończeniowych.
Stoisko firmy Drexpol

Stoisko firmy Drexpol

Na targach można było zobaczyć stoiska wielu firm, z którymi na co dzień współpracujemy – np. firmę Drexpol oferującą wysokiej jakości deski podłogowe firmy Kahrs. Innych oferentów widzieliśmy po raz pierwszy, co sprzyjało nawiązywaniu kontaktów. Liczną ofertę przedstawiły firmy zajmujące się wdrażaniem stosunkowo nowych technologii na naszym rynku (choć obecnych w świecie już od wielu lat) – można było zatem obejrzeć systemy centralnego odkurzania, panele solarne, a także systemy ogrzewania nadmuchowego (tu ciekawostka: osoba odpowiedzialna za pracę z klientem odważnie przekonywała mnie, iż ten system ogrzewania nie nadaje się do domów jednorodzinnych… Pozwolę sobie nie zgodzić się z tą opinią). Zakres prezentowanej na targach oferty był szeroki, choć prawdę powiedziawszy, dość wyrywkowy – jeden producent oświetlenia (w dodatku wyłącznie kryształowych żyrandoli), dwa lub trzy stoiska z drzwiami wewnętrznymi, raczej dla klientów bardziej zamożnych, bardzo mała oferta mebli. Niewątpliwie większość liczących się na rynku producentów niestety nie uznała targów za warte uwagi. W efekcie inwestor – a więc docelowy klient – mógł poczuć się lekko zawiedziony. Owszem, stoisk było sporo, ponad 150, niestety wiele zupełnie nieciekawych – kto w końcu przychodzi na targi budownictwa, by podziwiać najnowsze trendy w projektowaniu garnków i naczyń kuchennych?…
Oferta kryształowych żyrandoli

Oferta kryształowych żyrandoli

Mimo wszystko gorąco zachęcam do uczestnictwa w takich imprezach wszystkich zainteresowanych ogólnie rozumianą tematyką budownictwa i aranżacji wnętrz. Duża liczba odwiedzających niewątpliwie przełoży się na wzrost prestiżu targów, co daje nadzieję, iż w przyszłości prezentowana oferta będzie coraz ciekawsza.