Tynki gipsowe to najczęstszy materiał używany do pokrycia ścian wewnątrz domu. I nic dziwnego, ponieważ posiadają wiele zalet:

nie są drogie, a w efekcie uzyskujemy gładkie powierzchnie nadające się po zagruntowaniu do malowania lub tapetowania;
układa się je szybko, co przyśpiesza budowę;
można je nakładać ręcznie lub maszynowo – ten drugi sposób pozwala na otynkowanie wnętrza domu w jeden dzień;
są zdrowe dla alergików, nie hamują paroprzepuszczalności ścian;
poprawiają termoizolacyjność ścian

lekki tynk gipsowy CEKOL do nakładania ręcznego

lekki tynk gipsowy CEKOL do nakładania ręcznego

Niestety, poza zaletami mają też swoje wady – powodują korozję elementów stalowych, z którymi się stykają, w związku z tym trzeba je zabezpieczać farbą antykorozyjną przed malowaniem; poza tym nie są zbyt odporne na uszkodzenia mechaniczne ani na wodę. Mimo to dopuszcza się ich stosowanie w łazienkach.

Tynkowanie rozpoczynamy, gdy dom jest w stanie surowym zamkniętym i rozprowadziliśmy już wszystkie instalacje. Trzeba pamiętać, że od czasu postawienia ścian do tynkowania powinno upłynąć przynajmniej 3-4 miesiące, gdyż w przeciwnym wypadku osiadanie ścian może doprowadzić do pękania tynków. Najlepiej tynkować latem, można też wiosną lub jesienią, o ile da się zapewnić odpowiednio wysoką temperaturę we wnętrzu. Po położeniu tynk schnie około siedmiu-czternastu dni (tydzień na każdy centymetr grubości tynku). Grubość tynku nie powinna przekraczać 2,5cm na ścianach i 1,5cm na sufitach.

Tynk gipsowy można nakładać samodzielnie, lepiej jednak zlecić to specjalistom. Jakość wykonania prac określa norma PN-70/B-10100 . Postawione w niej wymagania są wysokie i tynki kładzione na wielu budowach jej nie spełniają. Właściciel domu ma prawo dochodzić w takiej sytuacji odszkodowania bądź poprawienia usterek, ponieważ jednak większość inwestorów tego nie wie, mało kto wymaga od ekipy budowlanej należytej staranności. Norma stanowi między innymi, że tynk na całej powierzchni musi dobrze przylegać do podłoża, krawędzie i narożniki muszą być proste i równe, a rysy nie mogą być szersze niż 0,2mm.

Mimo, że kładzenie tynków gipsowych jest bardzo popularne i w związku z tym każda ekipa budowlana powinna posiadać odpowiednie doświadczenie, nadal dość często popełnia się błędy – wynikające głównie z niedbalstwa czy pośpiechu. Najczęściej brak staranności objawia się ubytkami, rysami bądź odchyleniem od pionu; zbyt szybkie ostateczne wygładzanie (tzw szlamowanie) może doprowadzić do powstawania pęcherzy. Tynkowanie zanim ściany osiądą skutkuje pękaniem i odpadaniem. Nie należy również przyspieszać osuszania tynku gorącym powietrzem, gdyż może to doprowadzić w przyszłości do jego pękania.