Karpie stanowią niemałe wędkarskie wyzwanie. Zarówno młodzi wędkarze, jak i ?starzy wyjadacze? podczas połowu tej ryby mogą nieźle się ?nagimnastykować?. O czym warto pamiętać wybierając się na karpia?
Początkujący karpiarze powinni wybierać zbiorniki dobrze zarybione, gdzie będą mieli szansę na częste brania. Wówczas znacznie zwiększy się ich szansa na pojedynek z rybą. Doświadczeni wędkarze doceniają natomiast akweny, w których znajduje się tylko kilka okazów karpia. Ryby są wówczas bardziej czujne i trzeba znać najsubtelniejsze metody, aby je złapać. Najlepsze okazują się jeziora. W kanałach i rzekach, jeżeli wędkarzowi dopisuje szczęście, to można złapać karpia nawet na najmniej wyszukaną przynętę.
Po czym poznać, że w danym miejscu żeruje karp? Warto obejść zbiornik wypatrując charakterystycznych znaków. Pęcherzyki na powierzchni wody i ciemne błotniste plamy. To najbardziej oczywiste sygnały, że w danym miejscu żerują karpie. Za dnia pływają w bezpiecznych miejscach ? przy wysepkach, wśród wodorostów i pod gałęziami. Rzucona tam przynęta, może zaowocować częstym braniem.