Aby złapać pstrąga należy spełnić trzy podstawowe warunki: doskonale znać rzekę, zachowywać się bezszelestnie oraz zaopatrzyć się we właściwy sprzęt i przynętę.
Żeby wybrać odpowiednią rzekę, można skorzystać z wydanego przez PZW ?Informatora krainy wód łososiowatych?. Następnie należy wyznaczyć sobie na rzece określone odcinki, najlepiej, aby miały około 5 kilometrów ? są to tzw. odcinki dzienne, które można pokonać w ciągu jednego dnia wędkowania.
Warto ze sobą zabrać lekkie zestawy spinningowe i małe przynęty. Idealna żyłka ma od 0,18 mm do 0,22 mm. Zaleca się zainwestować w lepszą żyłkę, aby co chwilę się nie zrywała. Przynętę można zarzucać wraz z prądem lub pod prąd. Względem słońca należy ustawić się tak, aby cień wędkarza nie padał na wodę. Po brzegu trzeba przesuwać się cicho i wolno, wręcz bezszelestnie, aby ryba nie ?usłyszała? wędkarza. Gdy woda jest zimna, warto łowić tam, gdzie nurt jest spokojny i wolny.
Taktyka łowienia pstrąga jest bardzo prosta. Można spuścić wobler  z prądem, potem  delikatnie do siebie podciągać. Poszarpywanie szczytówką,   chwilowe zatrzymywanie i popuszczanie może zwabić rybę. Wędkarze zarzucają również przynętę pod drugi brzeg i sprowadzają ją po łuku albo lekko pod prąd.