Body shaming

W dyskursie publicznym pojawiło się hasło „body shaming”, które coraz częściej pojawia się w rozmaitych artykułach, wywiadach, felietonach, a także wypowiadane jest przez ekspertów. O co dokładnie chodzi? Body shameing to powszechna i krzywdząca praktyka polegająca na zawstydzaniu ludzi z powodu wyglądu ich ciała. Osoby, które miały albo mają nadwagę niejednokrotnie w szkole, pracy, czy na ulicy są obiektami żartów, kpin, a nawet przemocy fizycznej i równie dotkliwej – psychicznej.
Jest to sprawa o tyle poważna,że nie może być dłużej zamiatana pod dywan. Dzisiaj wiele osób, w tym dzieci cierpi na otyłość, jest to problem społeczny, wręcz cywilizacyjny więc dotyczy wielkiego odsetka osób.
Zawstydzanie kogoś z powodu jest wyglądu zewnętrznego jest niedopuszczalne i musimy to piętnować w obiegu społecznym, bo wyrządza krzywdę osobom, które zmagają się na co dzień z problemami własnego ciała. Mogą nawet się odchudzać, brać suplementy jak Calominal, ale nie zawsze jest to łatwe, a ten proces nie należy do zbyt szybkich.