Kamienie ozdobne (5)Nefryt to skała metamorficzna, która powstaje w wyniku wielu skomplikowanych procesów związanych z tektoniką płyt ziemskich. Pierwiastkami tworzącymi tę skałą są w znacznej mierze wapń, żelazo oraz magnez.

Jeżeli chodzi o barwę, to nefryt przyjmuje najczęściej kolory od białego do ciemnozielonego. Co ciekawe, czasami możemy na kawałku nefrytu znaleźć czerwonawy nalot. Jest to spowodowane utlenianiem żelaza.
Nefryt jest przedstawicielem grupy minerałów znanej powszechnie jako kamienie ozdobne. Znany był od pradziejów. Szczególnie często używali go Chińczycy. Nefrytowe wyroby wykorzystywano w ceremoniach różnych religii takich, jak buddyzm, konfucjanizm, czy hinduizm. Nie ma nic dziwnego w tak dużym zainteresowaniu nefrytem obywateli Państwa Środka, ponieważ na terenie Chin znajdują się niezwykle bogate złoża tego materiału.
W naszym kraju można znaleźć nefryt na Dolnym Śląsku. Niestety, polskie złoża nie należą do największych. Największymi złożami nefrytu mogą się pochwalić Rosja i Kanada.