Jaka gitara marki Fender jest dla Ciebie najlepsza? Dowiedz się!

Planujesz kupno gitary lub wzmacniacza marki Fender? Jest to bez wątpienia firma z wielką tradycją i szacunkiem tysięcy gitarzystów, ale nawet fender może Ci się nie spodobać, jeśli nie zwrócisz na kilka rzeczy uwagi przed zakupem.
Jaki fender dla Ciebie byłby najlepszy?

Fender to szeroka marka. Przykładowe modele gitar to fender stratocaster, telecaster, jaguar, jazzmaster, a wzmacniacze to np. fender frontman, hot rod czy blues de-ville. Jest więc w czym wybierać. Co będzie najlepsze dla Ciebie?

Oto krótka charakterystyka, która pomoże Ci wybrać odpowiednią gitarę czy wzmacniacz dla Ciebie. Bo jeżeli chcesz grać ostry metal, a kupisz standardowego telecastera to nawet napis na główce „fender” Cię nie uratuje – po prostu będzie źle brzmieć, bo telecaster to nie gitara do metalu.
Może strat?

Stratocaster to bez wątpienia najpopularniejszy typ gitary na świecie. Jego projektantem jest Leo Fender i wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Tradycyjna wersja stratocastera zawiera trzy przystawki single coil, choć istnieją odmiany np. Fat Strat (2 single i 1 humbucker). Ma mostek tremolo, czyli zawiera wajchę do wibrowania dźwiękiem.

Ze względu na charakterystyczne brzmienie, określane często jako „fenderowska szklanka” jest wykorzystywany szeroko w bluesie i ogólnie muzyce, która nie wymaga ostrych brzmień np, funk, reggae.

Jeśli się uprzemy i chcemy na stracie grać ostrzejszą muzę to dobrym rozwiązaniem będzie wersja z humbuckerami.
A może tele?

To kolejny model, który sprawia że fender cieszy się taką popularnością. Posiada w standardowej wersji 2 przystawki single i stały mostek.

Ma charakterystyczny wygląd, uznawany przez wielu początkujących gitrzystów za obrzydliwy. Jakoś tak jest, że z czasem zaczyna się podobać 😉

Co do brzmienia i zastosowania to nie jest diametralnie inne niż fender stratocaster. Większość posiadaczy i miłośników tele mówi, że nadaje się do wszystkiego poza metalem. I rzeczywiście spektrum gitarzystów grających na nim jest wielka.

Od Mike’a Sterna (jazz, fusion) po Keitha Richardsa (rock).
Co z piecami fendera?

Fender to nie tylko gitary, ale także wzmacniacze gitarowe. Np. wspomniane wyżej frontman czy hot rod. Nie mam tutaj czasu dokładnie ich omawiać, ale podam kilka charakterystycznych informacji na ich temat.

Frontman – słynie z niskiej ceny, a przy tym dużej głośności. Ma dobry czysty kanał, ale wiele osób narzeka na przester. Raczej zaleca się do niego stosować osobny efekt przesteru. Jest to tranzystor

Hot rod – ponoć najlepiej sprzedający się wzmacniacz lampowy na świecie. Nie tylko marki fender, ale w ogóle. Używany przede wszystkim w połączeniu z stratocasterem lub telecasterem, dając standardowe „fenderowe brzmienie”.

Jak widzisz, firma fender ma w ofercie wiele dobrych gitar i wzmacniaczy (opisałem tutaj tylko kilka). Jest w czym wybierać i jeśli podoba Ci się brzmienie jakie oferuje fender to z pewnością znajdziesz coś dla siebie.