Jak szybko wyćwiczyć chwyty na gitare?

Chwyty na gitare – wszyscy chcą ich się nauczyć, ale niewielu to się udaje w szybki i prosty sposób. Ale tak nie powinno być, jednak wiąże się to z pewną zmianą podejścia do praktykowania gitary. W tym zwięzłym artykule pokażę Ci dokładniej jak to jesteś w stanie zrobić i w jaki sposób znacząco przyspieszyć naukę akordów gitarowych.
Pierwszy krok

Przede wszystkim musisz upewnić się, że masz poprawne ułożenie prawej ręki. Nadgarstek musi sprawiać wrażenie jakby swobodnie zwisał z gryfu. Kciuk powinien znajdować się mniej więcej w środku szerokości gryfu, a między palcami, a podstrunnicą powinna być przerwa, tak aby można była tam nawet palec włożyć.

Kiedy już upewnisz się, że poprawnie układasz dłoń, możemy przejść do kolejnych etapów.
Drugi krok

Oczywiście pierwszym z nich jest znalezienie tabeli chwytów na gitare, które chcemy się nauczyć. Jest to bardzo proste: wystarczy że w wyszukiwarce wpiszesz coś w stylu „akordy gitarowe” czy „chwyty na gitare” i wyskoczy wiele takich tabelek. Wybierz jedną i przejdź do kolejnego etapu.

Teraz musimy nauczyć się każdego z osobna. Jest to ważne: nie rzucamy się od razu na wszystkie jednego dnia, ale izolujemy każdy z nich i pracujemy samodzielnie. Powoli, w skupieniu łapiemy akord, aż dobrze zabrzmi i puszczam – i tak w kółko.

Dzięki temu szybko nasze palce przyzwyczają się do poprawnego ustawienia przy konkretnych akordach. Dzięki temu będziesz w stanie swobodnie je łapać bez żadnych brzęczących czy przytłumionych dźwięków.
Trzeci krok

Gdy to już Ci będzie szło, czas na przyspieszenie. Teraz skupimy się na tym, aby nabrać prędkości zmiany akordów. Prawa jest taka, że wiele piosenek wymaga bardzo szybkich zmian chwytów i musisz być w stanie za nimi nadążyć i jeszcze w tym samym czasie tworzyć ciekawą muzykę.

Tutaj przyda nam się metronom. Ustawiasz na początku niskie tempo i zmieniasz w rytmie dwa akordy na zmianę. Jak już zaczyna Ci wychodzić, zwiększasz tempo. Rób to stopniowo, żeby nie było dużych zmian, a zobaczysz szybko rezultaty. Najważniejsze jest tutaj skupienie na jednym elemencie na raz, a nie ćwiczenie wszystkich akordów w tej samej chwili.

Zobaczysz, że po krótkim czasie będziesz szybko i może przede wszystkim czysto zmieniał chwyty na gitare, co pozwoli Ci w ciekawszy i bardziej muzykalny sposób grać Twoje ulubione piosenki.

No właśnie, to jest końcowy etap – wykorzystanie poznanych akordów w praktyce. W ten sposób utrwalisz i „aktywujesz” poznawane chwyty. Jest to najmilsza część ćwiczeń, bo po prostu sobie grasz to co Ci się podoba.

W ten oto sposób możesz w stosunkowo krótkim czasie opanować wiele akordów. Pamiętaj, że najważniejsze te koncentrować się na niewielu elementach na raz i ćwiczyć je najpierw na spokojnie, a potem stopniowo przyspieszać.