Jak sprawnie opanować podstawowe chwyty gitarowe

Żaden gitarzysta nie wymiga się przed wyzwaniem jakie stawiają podstawowe chwyty gitarowe. Szczęśliwym trafem nie są one skomplikowane do zagrania i w tym wypracowaniu napiszę Ci wiele rad jak się ich nauczyć w bardzo krótkim okresie czasu
Po pierwsze: precyzja

Rozpoczynającym etapemw nauce jakiegokolwiek akordu jest wyćwiczenie prawidłowego ułożenia palców. W tej chwili nie skupiamy się na prędkości (na ćwiczenie prędkości będzie czas w następnych etapach).

Po prostu chwytasz dany akord i kiedy uda Ci się go precyzyjnie zagrać, puszczasz i kolejny raz ponawiasz cały proces. Zwracaj koniecznie uwagę na to czy każda struna wybrzmiewa czysto: nie chcemy żadnych przytłumionych strun.

Praktykuj w ten sposób 2 lub 3 chwyty i przejdź do kolejnego etapu.
Po drugie: szybkość zmieniania chwytów

Jak osiągniemy w tym już konkretną swobodę to właściwy moment, aby przejść do następnego etapu. Teraz pomoże nam kochany pomocnik muzyka – metronom. Jeśli nie masz to użyj darmowego w internecie np. www.bestmetronome.com

Wybierasz wolne tempo i ćwiczysz w kółko 4 chwyty. Trzymaj się ciągle metronomu – to jest cały sens i potęga tego ćwiczenia: powinieneś cały czas „gonić” tempo, dzięki czemu dłonie przyzwyczajają i dostosowują się do szybkiej zmiany akordów.

Teraz nie sposób nie dopowiedzieć o niezwykle kluczowej regule nauki gry na gitarze: ćwicząc wolno nie nauczysz się grać prędko. Po prostu raz na jakiś czas potrzebujesz ćwiczyć w tempie, które jest dla nas zdecydowanie zbyt szybkie, byśmy musieli „gonić”.
Po trzecie: czas na piosenki

Jak już je opanujesz ćwicząc zgodnie z zaprezentowaną wcześniej procedurą, dobry moment aby nauczyć się łatwych piosenek w których występują te proste chwyty. Do tego perfekcyjnie sprawdzają się wiekowe zespoły takie jak Perfect. T.Love, Lady Punk itp.

Nie zapomnij, aby grając piosenki i ogólnie ćwicząc zwracać uwagę na czystość i precyzję. Mówi się, że praktyka czyni mistrza, lecz ćwiczenie jedynie utrwala to co praktykujemy. Jak jest to nieczyste, nierówne itp to właśnie to będziesz utrwalać – chyba tego nie chcesz…

Między innymi z tej przyczyny tak ważne jest, aby wystrzegać się popularnych błędów np. złego ustawienia ręki i palców. Jeśli będziesz tak ćwiczyć to potem trudno jest się oduczyć i poprawić zły nawyk.

Mam nadzieję, że weźmiesz sobie te rady do serca i w krótkim czasie opanujesz podstawowe chwyty gitarowe.

Pamiętaj, że nauka na gitarze wcale nie jest tak bardzo skomplikowana jak niektórzy piszą. Podstawą jest systematyczność i skuteczne ćwiczenia – za pare dni zobaczysz efekty.