Kina w Krakowie cieszą się wybitnie dużą renomą. Każdy odnajdzie tu coś dla siebie – od popularnych multipleksów po kina z bogatą historią i zajmującym, nieczęsto spotykanym repertuarem. Sama historia Krakowa pod względem kinematografii jest nadzwyczaj atrakcyjna.

Pierwszy pokaz kinematografu w Krakowie miał miejsce w 1896 roku. Był to zarazem najważniejszy z pokazów w Polsce. Odbył się w teatrze miejskim w Krakowie w pobliżu placu św. Ducha. Pierwotne filmy które zostały wyświetlane obserwatorom w tamtych czasach były lubiane zarówno w Polsce jak i na świecie. W dzisiejszych czasach w zależności od rodzaju kina jest z tym przeróżnie. W zwykłych multipleksach ujrzymy premiery ze świata. W kinach z drugiej klasy umiejscowionych zazwyczaj w pobliżu centrum w starych, także kryjących tajemnicę i głęboką historię kamienicach.

Multipleksy zna każdy. Kina mało znane typu Agrafka kryją w sobie historię i wbrew tego że przeważnie mają bardzo małe sale kinowe przyciągają niezwykle duże grono widzów. Zestawiane są mało znane, jednakże mimo to bardzo zajmujące filmy z przekazem dzięki temu Krakowanie się nie nudzą gdy chcą oglądnąć coś na prawdę interesującego. Toteż Kino Krakow pod tym względem idealnie wpasuje się w gusta każdego kinomaniaka. To bezprecedensowe na miarę europejską miasto tak bardzo bogate, pełne kultury i miłych ludzi.

Ważne, że kina pracują pełny dzień od rana do późnego wieczora. Gdy ktoś nie ma czasu w ciągu dnia zawsze może pójść wieczorową porą na wybrany seans. Sędziwy jest wierzenie, iż studenci są ciągle biedni jednak nie ma to znaczenia dlatego że ceny biletów są tak niskie, iż każdy zdoła sobie na to pozwolić. Można brać dodatkowo udział w turniejach gdzie zyskuje się wejściówki na wybrany obraz filmowy. Szansę ma każdy starczy tylko trochę się postarać. Wielokrotnie w kinach urządzane są nocne maratony. Jest to dobra możliwość dla studentów cierpiących na tymczasową bezsenność.