Przynęty imitujące owady to niezbędne wyposażenie każdego spinningisty, który postanowił wybrać się na klenie, bolenie, lipienie oraz pstrągi. Woblery można wykonać samodzielnie, przekonują się do tego zwłaszcza ci, którzy co jakiś czas tracą kosztowne przynęty.
Najlepszym materiałem do wykonania będzie balsa, która jest bardzo miękka. Używając papieru ściernego można jej nadać dowolny kształt. Materiał można kupić na aukcjach oraz w sklepach modelarskich. Charakteryzuje się świetną wypornością i wobler wykonany z balsy należy dociążyć ołowianymi wkładkami. Aby utwardzić przynętę można pomalować ją lakierem, bądź żywicą.
Do woblera należy wykonać stelaż, najlepiej z drutu ze stali nierdzewnej. Na materiale, który ma służyć wędkarzowi do wykonania stelaża nie warto oszczędzać ? można również na aukcji kupić kawałek poliwęglanu, który idealnie sprawdzi się podczas pracy. Od stelaża zależy, jakie obciążenie należy dobrać do woblera.

Ostatnim i najbardziej pracochłonnym etapem wykonania przynęty jest malowanie. Przynęty można również zamoczyć w lakierze i suszyć w pozycji pionowej. Wówczas spinningista będzie pewny, że lakier zostanie rozłożony równomiernie.