Sielawa to wyjątkowa ryba, która pochodzi z rodziny łososiowatych. Jej białe mięso jest bardzo smaczne i wysoko cenione przez smakoszy. Gdzie ją znajdą wędkarze?

Sielawa zamieszkuje przede wszystkim jeziora w zlewisku Morza Bałtyckiego oraz w dorzeczu górnej Wołgi. Wędkarze znajdą ją również w angielskich jeziorach oraz w Bawarii. W Polsce ryba upatrzyła sobie czyste i chłodne jeziora. W Zatoce Fińskiej tworzy formę półwędrowną. Lubi głębokie i czyste wody o twardym dnie. Sielawa jest wrażliwa na zawartość tlenu w wodzie i przemieszcza się w zależności od stopnia jej natlenienia. Im więcej tlenu w danym miejscu, tym większe prawdopodobieństwo, że wędkarz złapie sielawę.
Za dnia ryba przebywa w wodach pelegialnych, które obejmują naświetloną warstwę wody, do 200 metrów od powierzchni. O zmierzchu żeruje znacznie bliżej powierzchni. Sielawa żeruje przez cały rok i odżywia się przeważnie planktonem i bardzo drobnymi skorupiakami.
Sielawy prowadzą ławicowy tryb życia. Wędkarz od razu pozna je po wyglądzie. Mają bocznie spłaszczone ciało, duże oczy i stosunkowo niewielki otwór gębowy. Boki są srebrzyste, a grzbiet brązowy, który może przechodzić w ciemnoszary odcień. Sielawa odbywa tarło w listopadzie, a jej okres ochronny trwa od 15 października do 31 grudnia.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.