Gospodarcze znaczenie bolenia jest największe w Europie wschodniej. Ryba łapana na spinnig lub trolling stanowi dla wędkarzy spore wyzwanie. Boleń to stworzenie mało ruchliwe i niezwykle płochliwe. Trudno je wywabić z j kryjówki. Mimo to nie brakuje chętnych na złapanie ryby, gdyż wiele osób ceni smak jej mięsa.
Boleń występuje w dużych rzekach nizinnych, choć nie rzadko można go spotkać w zbiornikach zaporowych oraz zatokach. To bardzo charakterystyczna ryba, której nie można pomylić z jakąkolwiek inną ?mieszkanką wód?.
Boleń ma stalowoszary lub oliwkowozielony grzbiet i jasne boki. Płetwy są w kolorze szarym z ciemniejszymi krawędziami. Ogon bolenia jest bardzo masywny, co sprawia, że ryba ta jest doskonałym pływakiem. Ma wysoko osadzone duże oczy, dzięki czemu drapieżnik ma bardzo dobry wzrok. Otwór gębowy ryby jest głęboko wcięty, sięgający aż poza przednią krawędź oka. Dolna szczęka jest nieco wysunięta poza górną. Pysk bolenia jest duży, lecz pozbawiony zębów. Dysponuje natomiast dwurzędowymi zębami gardłowymi. Bolenie żyjące w wodach stojących (jeziora, zbiorniki zaporowe) są bardziej krępe. A po niedługim czasie tworzy na ich grzbiecie tworzy się niewielki garb (tak, jak u okonia). Ciało jest wówczas szersze i masywniejsze. Boleń rośnie bardzo szybko i dorasta do długości 90 cm i wagi 6 kg. Jednak w przyrodzie oczywiście występują wyjątki i wędkarze mogą natknąć się na znacznie większe osobniki.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.