Jesiotr to ryba o niejasnej pozycji taksonomicznej. Wcześniej uważana była za bałtycką populację jesiotra zachodniego, natomiast obecnie zaliczana jest do wschodniej populacji występującej wzdłuż atlantyckich wybrzeży Ameryki Północnej jesiotra ostronosego.
Pobyt jesiotra w Morzu Bałtyckim ma długa historię. Ichtiolodzy uważają, że pojawił się nie wcześniej niż 5000 lat temu. Według badań jesiotr jest gatunkiem zanikłym w polskich wodach. Od lat 40. XX wieku nie odnotowano obecności młodych osobników. Od 1996 roku prowadzone są działania mające na celu przywrócenie jesiotra polskim wodom. W ramach tych działań do Zatoki Pomorskiej wpuszczono 100 sztuk jesiotra ostronosego.
Jak sama nazwa mówi ? jesiotr bałtycki spędza większość życia w Bałtyku. Na czas tarła wpływa do górnego biegu rzek (Odry, Dźwiny, Wisły itd.). Samce osiągają zdolność rozrodu dopiero pomiędzy 12 a 15 rokiem życia, natomiast samice dopiero od 14 roku życia. Charakterystyczną cechą, która odróżnia jesiotra bałtyckiego od innych jesiotrowatych spotykanych w polskich wodach jest masa ciała. U dorosłych osobników jesiotra bałtyckiego może przekraczać 100 kg. Młode jesiotry żywią się zooplanktonem, następnie wybierają drobne bezkręgowce. Dorosłe osobniki zjadają mięczaki, skorupiaki, a także małe ryby.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.