Istotnym czynnikiem wpływającym na komfort wędkowania jest oczywiście poziom wody w zbiorniku. Od niego często zależy aktywność ryb. W zbiornikach zamkniętych różnice w poziomie są bardzo znikome, dlatego tutaj mają one małe znaczenie w kwestii żerowania zwierząt. Natomiast w rzekach, w zależności od opadów, różnice mogą być ogromne.
Jeżeli woda w rzece szybko i niespodziewanie przybiera, ryby zajęte są przede wszystkim szukaniem schronienia przed gwałtownym i silnym prądem. Brania są dobre, gdy woda utrzymuje się na wysokim, ale jednolitym poziomie. Wówczas, gdy wędkarz łowi w zatoczkach może spodziewać się ładnych okazów, które zapewne skuszą się na jego przynętę. Idealnie sprawdzą się również wszelkie miejsca, w których ryby znajdują schronienie przed silnym prądem. Obniżenie poziomu powoduje, że ryby szukają nowych kryjówek. Dopiero, gdy poziom się ustabilizuje, można liczyć na częste branie.
Bardzo istotna jest również przezroczystość wody, ponieważ wpływa na to, co ryba może zobaczyć. Mętna woda absolutnie nie nadaje się do wędkowania. W takich wodach, ryby nie żerują, a ich aktywność jest bardzo niska. Natomiast, gdy mamy do czynienia z ładą przezroczystą wodą, należy pamiętać, że ryba widzi wędkarza. Wówczas warto używać cieniutkich, słabo widocznych żyłek.